3. Havalimanı İşçilerinin Büyük İsyanının Yıldönümü

Bugün, 3. Havalimanı (İstanbul Havalimanı) inşaatı işçilerinin ağır çalışma koşullarına, iş cinayetlerine, insanlık onuruyla bağdaşmayan uygulamalara karşı geliştirdikleri büyük isyanın yıldönümü. Bu dev inşaatta yıllarca irili ufaklı birçok eylemle dile getirilen talepleri gözardı eden, canlarını hiçe sayan, onlardan insanca çalışma koşullarını esirgeyen yönetime seslerini birarada güçlü bir sesle duyurmak isteyen işçilerin isyanı sıkıyönetim uygulamaları ile bastırılmış, işkenceyle gözaltına alınan yüzlerce işçi yandaş medyada vatan haini ilan edilmiş, onlarca işçi ve sendika yöneticisi tutuklanmıştı. Tüm bunlara rağmen inşaat işçilerinin “köle değiliz” isyanı Türkiye işçi hareketi tarihinin onurlu sayfalarında yerini aldı. 

Sendikamız bu görkemli hareketin öncesinde de, sırasında da inşaat işçilerinin yanında yerini aldı. Sınırlı imkanları ve kaynaklarıyla işçileri örgütlemeye, taleplerini ifade edebilmeleri için destek olmaya gayret gösterdi. İsyanın yaşandığı gün ise genel başkanımız Özgür Karabulut işçilerin anayasal ve yasal hakları olan taleplerini şirket yöneticileriyle müzakere edenlerin içinde yer aldı, onları en iyi biçimde temsil etmeye çabaladı. Ama bu çabaların karşılığı gözaltına alınmak ve tutuklanmak oldu. Genel başkanımız  2 ay  tutuklu kaldı. Onun ve tutuklanmış üyelerimizin, diğer inşaat işçisi kardeşlerimizin davaları hala sürüyor. 

Dev-Yapı-İş olarak tüm şantiyelerde inşaat işçisi kardeşlerimizi örgütlemek, onların köle olmadıklarını göstermek için mücadeleye bugün daha da kararlıyız. 

3. Havalimanı şantiyesindeki iş cinayetlerinde hayatını kaybeden kardeşlerimizi saygıyla anıyor, köle değiliz isyanını yaratan nasırlı elleri selamlıyoruz

Yaşasın 3. Havalimanı İşçilerinin Köle Değiliz İsyanı!

Dev-Yapı-İş Sendikası

BU YAZIYI ARKADAŞLARINIZLA PAYLAŞIN: