3. Havalimanı İşçileriyle Dayanışma Platformu basın toplantısı düzenledi. Genel Başkanımız Karabulut:”Her şeyin çözümü dayanışma içinde olmak”

Birleşeni olduğumuz, 3. Havalimanı İşçileriyle Dayanışma Platformu, Pazar günü Taksim’de bulunan Eğitim-Sen İstanbul 6 Nolu Şube’de tahliye edilen işçiler ve sendika yöneticileriyle basın toplantısı gerçekleştirdi.

Açıklamaya tutuklanan işçiler ve sendika yöneticileri ile HDP Milletvekili Züleyha Gülüm de katıldı.

Toplantıda ilk sözü tahliye olan havalimanı işçisi Baran Kırğın gerçekleştirdi. Kırğın, “Ben Siverek’in bir köyünde yaşayan 21 kişilik ailenin çocuklarından birisiyim sadece. İnternette görmüş olduğum ilan üzerine havalimanına geldim. Bize vaat edilen 2500 liralık maaşla biz oradan yola çıktık geldik. 3. havalimanında işlemlerimizi tamamladıktan sonra işe başlamak üzere önce bir iş verenle görüşelim dedik biz görüştüğümüzde bize dedi ki arkadaşlar ‘Size 2500 lira maaş vadettik ama maaşınız 1800  liradır’. Burada bizim mecburiyetimizden yararlandılar. Ben 1200 km yoldan gelmişim, yol parası vermişim, üzerimdeki bütün parayı harcamışım; işe gireceğim sıra bana bunu söylüyorlar. İlk günden beri çeşitli sorunlarla karşılaştık. Yol paramızı çıkaralım öyle işi bırakalım dedik” dedi.

“Avukat hakkımız tanınmadı”

Kırğın olayın yaşandığı güne dair, kötü koşullara karşı binlerce işçinin isyan ettiğini belirterek, “Eyleme ben de katıldım, buna kayıtsız kalmam imkansızdı. Milletvekili Züleyha Gülüm gelmişti. Bizim sıkıntılarımızı sordu. Hangi partiden geldiği bizim için önemli değildir. Söz konusu muhabbette fotoğraflarımız çekilmiş. Gözaltı sürecinde o fotoğraflarımızı gösterdiler. Çirkin ithamlarda bulunuldu vekil arkadaşlarımıza. ‘Bu o..  kimdir? Bu kancıklar kimdir?’ gibi ahlaksız ithamlarda bulunuldu. Ben ilk defa gözaltına alındığım için avukat hakkının tanınması gibi konularda bilgim yoktu. Avukat hakkımız tanınmadı. Bazı arkadaşlarımızın darpla dudakları patlatılarak ifadelerimiz alındı” dedi.

Karabulut: “Her şeyin çözümü dayanışma içinde olmak”

Sendikamız Genel Başkanı Özgür Karabulut dayanışmanın önemine değinerek kısa bir tutukluktan sonra serbest bırakılmalarının bu dayanışma ile gerçekleştiğini belirerek “Her şeyin çözümü dayanışma içinde olmak. Dayanışma içinde olursanız her sorunu alt edebilirsiniz” dedi.

“Herkes üzerine düşen görevi yerine getirdi”

Havalimanı işçisinin çok net bir şekilde hiç bir kuralın, kanunun, yasanın olmadığını aktardığını ve buna karşı onurlu bir direniş gösterdiklerini belirten Karabulut, “Orada herkes üzerine düşen görevi yerine getirdi. Orada öncü işçilerle bir arada olmak ve onları bir adım ileriye taşımak biz mücadeleci sendikaların göreviydi, biz de bunu yaptık ve yine bunu yapacağız. Orada devletin görevi de patronların yanında olmak, onların çıkarı uğruna işçiye zulmetmekti ve bunu da yaptılar. Emniyetinden adliyesine kadar bunu yaşadık. Biz avukat arkadaşlarımıza ‘Biz bütün suçlamaları kabul ediyoruz. Cezamızı verin. Ama bu suç sayılanların bir gün bile yatarı yoktur’ dedik. Ama bizden öç alma mantığı var. Bu direniş işçiye örnek olmasın. Siz hakkınızı isterseniz, devletin yasalarının uygulanmasını isterseniz sonunuz baskıdır, coptur, cezaevidir demek için iki-üç aylık süreyle bizi cezaevinde tuttular” dedi.

Tüm yaşananlara ve 14 Eylül’den sonra tam bir Nazi kampına dönen şantiyede işçilerin hala ıslıklarıyla bu kölece koşulları protesto ettiklerini, karşı çıktıklarını ve devam da edeceklerini belirten Karabulut “Zulmün olduğu yerde direniş hep vardır. Bizim de sendika olarak görevimiz o tepkiyi nasıl örgütleyip de işçiler için bir adım ileriye taşıyabilmektir. Biz mahkemeye giderken yargılayanları yargılayacağız demiştik ve bunu da yaptık” dedi.

Tutuklu bulunan tüm sendika yöneticileri ve işçilerin adli kontrol şartıyla bırakıldığına dikkat çeken Karabulut “Adli kontrol şartıyla bırakılmak demek inşaat işçisi için işsizlik demek, ölüm demek aç bırakmak demektir. İşsizliğe mahkum edildik, bundan sonra 3. Havalimanı İşçileriyle Dayanışma Platformu’nun görevi biz sendikaların görevi mücadeleyle bu adli kontrol şartının da ortadan kaldırılmasını sağlamak, o sözde yargılamayı boşa çıkarmaktır. Bunun için de mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

“Buradan sarı yeleklileri selamlıyoruz”

3. Havalimanındaki sarı baretlilerin eylemi, bugün Fransa’da sarı yeleklilerin eylemi olarak sürüyor. Sermayenin işçi sınıfına, emekçilere yönelik ciddi saldırıları var. Bıçak kemiğe dayandığında da her yerde işçiler emekçiler gereken refleksi gösteriyor. Buradan sarı yeleklileri selamlıyoruz” diyerek mücadeleyi sürdüreceklerini belirtti.

 

 

BU YAZIYI ARKADAŞLARINIZLA PAYLAŞIN: