AKKUYU NÜKLEER SANTRALİ İNŞAAT İŞÇİLERİ OLARAK EMEĞİMİZE SAHİP ÇIKALIM

Bir avuç, gözünü kar hırsı bürümüş patrona alınterimizi yedirmeyelim!

AKP iktidarı tarafından çevre ve ekoloji örgütlerinin, bilim insanlarının ekolojik bir yıkıma neden olabileceğine dair tüm uyarılarına rağmen Rusya kökenli Rosatom şirketine taşere edilerek inşaatına başlanılan Mersin Akkuyu Nükleer Santralinde on bin işçi (10.000) işten atılma tehdidi ile karşı karşıya. Daha öncede dayatılan kölelik koşulları, gizlenen iş cinayetleri, kötü yemek ve barınma şartları, zorunlu fazla mesai ve verilmeyen işçi ücretleri ile gündeme  gelen şantiyede kitlesel bir işten çıkarma ile karşı karşıyayız.

Akkuyu’da özellikle maliyetleri düşürme bahanesiyle ana firmanın IC İÇTAŞ ve Titan-2 şirketleriyle sözleşmesini feshettiği bilgisini aldık. Özellikle IC İÇTAŞ şirketinde çalışan on bin işçi 1 haftalık ücretli iznin ardından işten çıkarılma tehlikesi ile karşı karşıya bulunuyor. Şirket tarafından işçilere ücretli  izin verilerek  işçilerin memleketlerine gönderilmesi, ortaya çıkacak toplu tepkinin önüne geçmek için atılmış bir adımdır. On bin işçinin işten atılması demek Türkiye İşçi Sınıfı tarihinin en büyük toplu işten çıkarmalarından birisinin yapılması demektir.

Ekolojinin tahribatına dayanan Akkuyu Nükleer Santral İnşaatı aynı zamanda işçilerin emeğinin vahşice sömürüsü üzerinden inşa edilmeye çalışılmaktadır. En az on yıl sonra bitmesi planlanan bir inşaattan toplu şekilde on bin işçiyi atıp yerine yeni işçi almak, sömürünün katmerlenerek artacağı daha fazla iş cinayetinin meydana geleceği anlamına gelmektedir. 

DİSK/Dev Yapı-İş olarak daha önce defalarca Akkuyu’daki sömürüyü, işçilerin kötü şartlar altında çalıştırılmasını gündeme getirmiş ve örgütlenme çalışmaları yürütmüştük. Şimdi bu toplu işten atmaya karşı tüm Akkuyu Nükleer Santral işçilerini sendikamız çatısı altında birlik olmaya emeğimiz ve alınterimiz için birlikte kavga vermeye çağırıyoruz. Birlik olur, mücadele eder ve direnirsek bizlerin emeğini acımasızca sömürüp sonra bir anda bizleri işten atmaya çalışan bu aç gözlü patronlara gereken cevabı hep birlikte veririz. 

Hak Gasplarina İzin Vermeyeceğiz.

Emeğimizin ve Alınterimizin Karşılığını Söke Söke Alacağız!

DİSK/DEV YAPI-İŞ SENDİKASI

BU YAZIYI ARKADAŞLARINIZLA PAYLAŞIN: