Genel Başkanımız Özgür Karabulut ve havalimanı işçileri tahliye edildi!

Sendikamız DİSK Dev Yapı İş Genel Başkanı Özgür Karabulut, İnşaat İş sendikası yöneticileri ve 3. Havalimanı işçilerinin yargılandığı davanın ilk duruşması İstanbul Gaziosmanpaşa 14. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yapıldı. Gece 22:30’a kadar süren duruşmada, duruşmaya katılan tüm sanıklara tahliye kararı verilirken Genel Başkanımız Özgür Karabulut ve diğer tutuklular bugün sabaha karşı Silivri Hapishanesinden tahliye edildiler.

Başkan Özgür Karabulut tahliye sonrası yaptığı açıklamada, “İnşaat işçileri köle değildir. Mücadele devam edecek. Ne yaparlarsa yapsınlar bu mücadele bitmez. Toplu tutuklamalardan sonra her işçinin başına bir polis bir jandarma diktiler. Ama o koşullarda bile ıslıklarla insanlar köleliğe karşı ses verdi.” dedi.

31’i tutuklu 61 kişinin yargılandığı davanın ilk duruşması öncesinde Gaziosmanpaşa Adliyesi önünde bir basın açıklaması yapıldı. Ailelerin, sendikaların, siyasi partilerin, demokratik kitle örgütlerinin temsilcilerinin ve milletvekillerinin katıldığı adliye önündeki açıklamada işçilerin serbest bırakılmasını istendi, asıl yargılanması gerekenin patronlar ve onların suçlarına göz yumanlar olduğu vurgulandı.

Adliyenin yemekhanesinde yapılan duruşmayı izlemek isteyen ailelere, sendika temsilcilerine ve gazetecilere de sınırlama getirildi. Duruşma boyunca işçiler, sendika yöneticileri ve avukatları savunmalarında hak aramanın suç olmadığının altını çizerek, savcının hazırladığı iddianamenin 3. Havalimanındaki işverenlerin yaklaşımıyla hazırlandığını, iddianamedeki tutarsızlıkları gözler önüne serdi.

Genel Başkanımız Özgür Karabulut, GOP Adliyesinde tutuklu olarak yargılandığı 3.havalimanı direnişi duruşmasında savunmasına başta Gebze’de Viyadük şantiyesinde olmak üzere iş cinayetlerinde yaşamını yitiren tüm işçileri anarak başladı.

BU YAZIYI ARKADAŞLARINIZLA PAYLAŞIN: