Hasta inşaat işçileri test yapılmadan memleketlerine gönderildi. Son 15 günde sadece İstanbul’da 15 bin 191 inşaat işçisi işten çıkarıldı.

İşçilerin ölüm ve açlıkla nasıl karşı karşıya bırakıldığını size verileri ile açıklamaya devam ediyoruz.

Türkiye’de yaklaşık olarak 216.000 işletmede çalışan sayısı yaklaşık olarak 1.117.000 işçidir.

İstanbul iline bakacak olursak İstanbul’da yaklaşık olarak 45.000 işletme  ve buralar da çalışan yaklaşık 295.000 inşaat işçisi vardır.

İnşaatlarda ölümle burun buruna çalışan inşaat işçilerişimdide koronavirüs salgını ile işsizlik açlık arasına şıkışmış durumdalar.

Koronavirüs fırsatçılığı ile bugüne kadar sadece İstanbul da  çalışan sayısı 50 ve üzeri olan 726 işletmeden işten atılan inşaat işçisi sayısı 15.191 dir. Bunu  tüm ülkeye oranladığımızda tablo dahada ağırlaşmaktadır.

Bu verilerden çıkan sonuçlar nelerdir?

-İşçilerin tamamına yakını hiçbir yasal hakkı ödenmeden işten atıldı.

-Yine bu işçilerin tamamına yakını yaşadıkları şehirlerden uzakta yaşam alanı şantiyeler olan işçilerdi.

-Yaşam alanı şantiyeler olan bu işçiler, toplu halde yemek yedi, hiçbir hijyen koşulunun sağlanmadığı konteynerlarda uyudu.

-Hiçbir işçiye test yapılmadı ve test yapılmadan bazı işçiler yine toplu halde otobüslere bindirilerek yaşadıkları şehirlere gönderildi.

-Çoğu işçi işten atıldıktan sonra kendi inkanları ile memleketlerine dönmeye çalıştı ve bu yolda yine virüse karşı hiçbir önlem alınmayan araçlarla seyahat etti.

-Bazı şantiyelerde yüksek ateşli işçiler olmasına rağmen işçiler toplu halde çalıştırılmaya devam ettirildi sonra işten atıldı.

Bu veriler hiçbir anlam ifade etmeyen rakamlardan ibaret olmayıp, işçilerin tazminatları dahi verilmeden ve vitüs taşıyıcısı olup olmadıkları dahi test edilmeden işten atıldıklarını gösteren verilerdir. Bu işçiler bugün gelirsiz bırakılarak hem açlıktan hem de virüstan ölme gerçeği ile baş başa bırakılmıştır. Dahası bu işçilerin yanlarına gittikleri aileleri de virüs ve açlıkla baş başa bırakılmıştır.

Bu durum kabul edilemez,

İşten atmak yasaklanmalıdır, işsizlik fonundan yararlanma koşulları kolaylaştırılmalı ve bilim insanlarının uzamnların önerileri dikkate alınarak süreç şeffaf bir şekilde yürtülmelidir.

İşçiler yalnız değildir sendikamız tüm güç ve olanaklarıyla işçilerin yanındadır.

BU YAZIYI ARKADAŞLARINIZLA PAYLAŞIN: