İsmet Demir Mücadelemizde Yaşıyor!

İnşaat işçilerinin unutulmaz önderi, sendikamızın kurucusu İsmet Demir (Yalınayak İsmet), ölümünün 40. yılında mezarı başında andık.

Sendikamız tarafından düzenlenen anma etkinliğine yöneticilerimiz ve üye inşaat işçilerinin yanı sıra İsmet Demir’in mücadele yoldaşları, Devrimci Turizm İş sendikası temsilcileri ve mücadele dostlarımız katıldı.

Genel Başkanımız Özgür Karabulut, saygı duruşu sonrası yaptığı konuşmada, İsmet Demir’in miras bıraktığı mücadele bayrağına sahip çıkılacağını vurguladı.

Anmada, İsmet Demir’in yakın mücadele yoldaşlarından, Demir’in tanımlamasıyla ‘Sarı Kemal’ konuştu. 1978 yılı sonlarında İstanbul Levent bölgesindeki bir şantiyede işe başladıktan sonra dahil olduğu sendikal örgütlenme sonrası İsmet Demir ile tanıştığını belirten Sarı Kemal, Demir’in başında olduğu Yapı İşçileri sendikasının; Aliağa Rafinerisi, İskenderun Demir Çelik, Ereğli Demir Çelik, Keban Barajı gibi ülkenin belli başlı sanayi kuruluşu ve irili ufaklı çok sayıda yapı inşaatı şantiyesinde yürütülen mücadele ve İsmet Demir hakkında anekdotlar anlattı.

Demir’in, işçilere güven veren, onların sorununu sıkıntısını dikkatle dinleyen, anlatacaklarını işçilerin anlayabilecekleri yalınlıkta bir dille anlatan iyi bir teşkilatçı olduğunu söyleyen Sarı Kemal, Demir’in mücadelede her aşamayı dikkatlice hesaplayarak harekete geçme anını kazandırıcı sonuç alacak şekilde belirlediğine de dikkat çekti.
Anma etkinliği, Dev Turizm İş temsilcisinin konuşması, işçilerin okuduğu şiirlerin ardından sonlandırıldı.

Mezarlıkta yapılan anmanın ardından Kadıköy’de de İsmet Demir’in yaşamı ve geçmişten günümüze yapı işçilerinin mücadelesi konulu panel-forum etkinliği düzenlendi.

BU YAZIYI ARKADAŞLARINIZLA PAYLAŞIN: