İZMİR’DE İŞÇİLER TEK YÜREK OLDU.”TAŞERONA HAYIR” DİYE HAYKIRDILAR

İzmir’de DİSK’e bağlı sendikalara üye binlerce işçi, ‘Taşerona hayır’ demek için yürüdü. Yürüyüşe, Türk- İş ve KESK’e bağlı sendikaların yanı sıra Soma’dan gelen maden işçileri, Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’li Aziz Kocaoğlu ile milletvekilleri de katılıp işçilere destek verdi.Devrimci yapı iş sendikası da yönetim kuruluyla yürüyüşe katıldı.

DİSK’e bağlı sendikalara üye olan işçiler, Basmane Meydanı’nda toplandı. Meydana CHP milletvekilleriyle gelen Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da işçilere destek verdi. Bu sırada Kocaoğlu’na tepki gösteren iki kişi ise işçiler tarafından meydandan uzaklaştırıldı. Aziz Kocaoğlu daha sonra DİSK Genel Başkanı Kani Beko ve Tekstil Sen Genel Başkanı Rıdvan Budak’ın koluna girip en önde yürüyüşe katıldı. Yaklaşık 5 bin işçi, daha sonra Basmane Meydanı’ndan Gündoğdu Meydanı’na kadar yürüdü. İşçiler, sık sık, ‘Taşerona hayır’, ‘Taşerona geçit vermeyeceğiz’, ‘Susma haykır taşerona başkaldır’ sloganları attı. Yürüyüşe Türk- İş ve KESK’e bağlı serdikaların yanı sıra Soma’dan gelen maden işçileri de destek verdi.

1411398549

İşçilerin alana toplanmasının ardından DİSK Genel Başkanı Kani Beko konuştu. DİSK Genel Başkanı Beko, “Soma’daki katliamın üzerinden 4 ay geçti. Bu süre içerisinde maalesef 600 işçi kardeşimiz daha iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi. Yani Türkiye iki Soma katliamı daha yaşadı. Madenler, inşaatlar, tersaneler, fabrikalar, işçiler için mezarlığa dönüşüyor. İş güvenliği sağlamayan patrona yaptırım uygulaması gereken devlettir. Peki devleti yönetenler ne yapıyor? İş cinayetlerine savunma hazırlıyor. İş cinayetlerinin durması için yıllardır üç şey söylüyoruz. Denetimi bağımsız kurumlar yapmalı. İkincisi işçinin en büyük güvencesi örgütlü olmasıdır. Eğer bir işyerinde sendika yoksa işyerindeki sendika patronla ortak çalışıyorsa orada iş cinayeti bitmez. Bunun en iyi örneğini Somalı kardeşim bilir. Üçüncü konu ise taşeron yasaklanmalıdır. Çünkü taşeron demek iş cinayeti demektir, taşeron demek ölüm demektir. Taşeron sistemi, işçi sınıfına karşı açılmış bir savaştır. AKP iktidarının çıkardığı yasalarla taşeron zorunlu oldu. Kamu hizmetlerini de taşerona devretmek için her yolu deniyor. Bizim çocuklarımız alnının teriyle ekmek parasını kazanacak, onların taşerona köle olmasına izin vermeyeceğiz” dedi.

BU YAZIYI ARKADAŞLARINIZLA PAYLAŞIN: