Sendikamız İSİG eğitimi gerçekleştirdi

Sendikamız, İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği üzerine yapmaya başladığı eğitimlerin ilkini İstanbul Anadolu yakasında çalışan inşaat işçileri ile yaptı. DİSK Eğitim Daire Müdürü Tevfik Güneş’in verdiği eğitim çalışmasına Kartal, Fikirtepe ve Sancaktepe’de ki şantiyelerde çalışan iş yeri temsilcileri katıldı

Kadıköy’de bulunan Genel-İş Sendikası Anadolu Yakası 1 No’lu şubesinde yapılan eğitim de konuşan Tevfik Güneş işçi sağlığı ve iş güvenliği alanına dair yapılan yasal çalışmalara değinerek “Önemli olan yasal düzenlemeler değil, önemli olan denetleme ve yaptırım. Mesela Soma katliamı bunun önemli bir örneği. Ne olay öncesi ne de sonrası gerekli denetlemeler yapılmadı, dolayısıyla sorumlulara dair yaptırımlar yapılmadı. Bu alana dair sistem tamamen çökmüş durumda, çökmüş sistemin üzerine yeni bir şeyler inşa etmek mümkün değil. Duruma dair devletin kendi kurumları bile sistemin çöktüğünü belirtiyor” dedi.

İşçi sağlığı ve güvenliğinin temel bir örgütlenme ve mücadele alanı olduğunu söyleyen Güneş “Bu konu üzerinden temel örgütlenme faaliyeti yürütmeliyiz. Sendikalar bu alanda geri kalıyor, Türkiye’de işçi sağlığı ve güvenliğinin önemine ilk vurgu yapan yine DİSK’tir. DİSK işçi sağlığı ve güvenliği alanının ayrı bir örgütlenme zemini olduğunu savunmuştur. İşveren, işçileri çalıştırarak öldürmek istiyor. Eğer çalışarak ölmek istemiyorsak bu alanda mücadele etmeliyiz. Zaten bütün yasalar patronların önünde engel teşkil etmeyecek şekilde tasarlanmış, ancak mücadele edersek başarılı oluruz” dedi.

“İşyeri hekimi ve iş güvenlik uzmanları işveren tarafından baskı altına alınıyor”

İşverenin çalışanların iş ile ilgili sağlık ve güvenliğinden sorumlu olduğuna değinen Güneş “Şuan ki yasaya göre işveren, işçiye karşı kusursuz çalışma ortamı yaratmak ile sorumludur. “Kusur oranları” düzenlemesi ile işçiye de kusur çıkarılmaya çalışılıyor. Bu çalışma ile ana işveren sorumluluktan kurtarılmaya çalışılıyor. Bunun yanında işyerlerinde işçi sağlığı ve iş güvenliğinden sorumlu olan işyeri hekimi ve iş güvenlik uzmanları ‘işsizlik tehdidi’ ile baskı altına alınıyor ve görevlerini yapması engelleniyor.

Bir işçinin ‘Ücretlerin geç yatması da işçi sağlığı ve güvenliğini etkileyen bir etken mi?’ sorusu üzerine “Ücretlerin geç ödenmesi psikolojik bir işçi sağlığı etmenidir. Ölümlü ya da yaralanmalı kazalara sebep olabilir. ‘Acaba ne zaman para alacağım’ diye düşünen işçiler o dalgınlık ile kaza geçirebilir. Fakat bu durum risk değerlendirmelerinde işveren tarafından bir etmen olarak kabul edilmiyor” dedi.

Risk değerlendirmesinin önemine değinen Güneş “İşçi temsilcileri mutlaka, risk değerlendirme ekiplerinin içinde olmalıdır. Fakat bu durum reel de çok geçerli değil. İşçi lehine rapor düzenleyen iş güvenlik uzmanları işyerlerinde fazla barınamıyor” dedi. Güneş İşçi Sağlığı ve Güvenliğine dair yaptığı sunumun ardından işçilerin sorularını cevapladı.

BU YAZIYI ARKADAŞLARINIZLA PAYLAŞIN: